Építész-informatika 1 |
Műveletek adattáblákkal többszintes épület helyiségkönyv-adatainak elemzése – alapok |
IT alkalmazások |
A gyakorlat során egy többszintes intézmény helyiségkönyvét dolgozzuk fel:
A gyakorlat során elkészített táblázat kizárólag oktatási célt szolgál.
Az Excel programmal nemcsak xls kiterjesztésű fájlokat lehet megnyitni. A legegyszerűbb, táblázatként is értelmezhető formátum az olyan szövegfájl, amelyben a táblázat sorainak a szöveg sorai felelnek meg, a különböző oszlopokba kerülő értékeket pedig valamilyen speciális karakter (pl. tabulátor vagy vessző) választja el.
Próbáljon ki többfajta formátumú szövegfájlt is:
Hibakeresés: Figyeljen arra, hogy ha a táblázatot szöveges (.txt) formátumban menti el, a képletek, formázások stb. elvesznek, ha tehát ezeket szeretné megőrizni, mentésnél az Microsoft Office Excel munkafüzet (.xls) formátumot válassza.
Ha sikeresen beolvasta ezeket a fájlokat, csak egy dokumentumot hagyjon megnyitva, a többit zárja be.
Megjegyzés: csoportok között mindenképpen szükséges egy elválasztó oszlop, a közvetlenül egymás mellett létrehozott csoportokat az Excel összeolvasztja egy csoportba. Az elválasztó oszlop ne legyen egy új, üres oszlop, mert akkor a rendezés és egyéb műveletek szempontjából a lista szétesik külön listákra.
A feltételes formázás segítségével ki lehet emelni adott feltételnek megfelelő cellákat.
A feltételes formázás segítségével ki lehet emelni az egyedi valamint a többször előforduló cellákat.
Az ID kulcs oszlop, az egyes helyiségek egyedi azonosíthatóságát szolgálja, ezért nem lehet(ne) benne két egyforma érték.
Minden helyiségbe 12 cm vastag aljzatbeton kerül (de ez az érték könnyen változtatható kell legyen).
Az utolsó lépés helyett alternatív lehetőség, hogy a 12-t tartalmazó cellát elnevezzük, majd a képletben a névre hivatkozunk. A névre hivatkozás mindig abszolút (fix) hivatkozás (ld. következő pont: Cellák elnevezése).
Lásd még:
Cella elnevezése munkafüzetben
Hibakeresés: A Képletek/Névkezelő menüpont alatt lehet
törölni az esetlegesen rosszul megadott cellaneveket.
Hibakeresés: Ha olyan nevet használ egy képletben, amit még nem
definiált, a cellában a #NÉV (#NAME) hibajelzés jelenik meg.
Összesítő (aggregátor) függvények azok, amelyek egy numerikus adathalmaz összes értékét együtt jellemzik. Ide tartozik többek között az összeg, átlag (számtani, mértani, etc.), darabszám, maximum, minimum.
Nettó alapterület az épület helyiségeinek összterülete. Ez mindig kisebb, mint a befoglaló kontúr területe (bruttó terület).
Több megoldás is lehetséges:
ID oszlop celláinak száma minusz a Tűzszakasz oszlop kitöltött celláinak száma.
Leggyorsabban az Adatok [Data] menü Rendezés és szűrés [Sort & Filter] részén a gyorsrendezés ikonok segítségével lehet listát sorrendezni. A rendezés véglegesen módosítja a sorok sorrendjét, az eredeti sorrend csak közvetlenül a rendezés után, a Vissza gombbal állítható helyre.
Kattintson abban az oszlopban (Terület) tetszőleges cellára, amelyik szerint rendezni szeretne, majd válassza a megfelelő gyorsrendezés ikont.
Hibakeresés: Ha több cella (pl. egy teljes oszlop) van kijelölve, akkor csak a kijelölést rendezi, így az adatok összekeverednek. Vagy jelölje ki a teljes táblázatot (ezt érdemes elnevezni), vagy ne jelöljön ki semmit, az aktív cella legyen a lista tetszőleges cellája. Az utóbbi esetben az Excel az első teljesen üres sorig és oszlopig ismeri fel a táblázatot, tehát ne legyen a listában üres oszlop, még minimális szélességű, vagy elrejtett se.
A gyorsrendezés ikonok az aktív cella oszlopa szerint rendeznek és az előbbiek szerint ismerik fel a lista méreteit. Ha bármelyik oszlopnak üres a fejléce (nincs mezőnév), akkor a fejlécsort is adatsornak tekinti, és belerendezi a listába! Ezért minden oszlopnak legyen – egymástól különböző – fejléce.
Az Adatok [Data] sávmenü Szűrés [Filter] funkciója lehetővé teszi, hogy a listának csak bizonyos sorai látszódjanak. A többi sort ilyenkor elrejti (0 magasságúvá teszi), de nem törli ki. A szűrés kikapcsolása után újra a teljes lista látható. A szűrő gombjai rendezésre is használhatók.
Hibakeresés: A szűrő a rendezéshez hasonlóan ismeri fel a táblázat méreteit. Ha ez nem megfelelő, akkor kattintson újra a sávmenü Szűrés [Filter] gombjára, ezzel törölhetők a szűrőgombok, majd a kívánt tartomány kijelölése után újra be kell kapcsolni a szűrést.
A legördülő lista Számszűrő [Number Filters] menüpontja segítségével
relációkat is használhatunk szűréshez.
Szöveget tartalmazó oszlopoknál a szöveg tartalmára szűrhetünk
ugyanitt.
Több oszlopban egyszerre is bekapcsolható szűrés, ezek egyszerre
érvényesülnek, tehát közöttük ÉS kapcsolat lesz.
Ha még aktív az oszlopban a feltételes formázás a 100 m²-nél nagyobb helyiségekre, akkor használhatja a Szín szerinti szűrést [Filter by Color] is.
Egy lehetséges megoldás.
BME Morfológia és Geometriai Modellezés Tanszék